Vore erfarne og kreative medarbejdere er behjælpelige med råd og vejledning og designer gerne specielle løsninger i samarbejde med arkitekter, ingeniører, teknikere og bygherrer. Vi udvikler hele tiden vort produktsortiment, så det svarer til dine krav.
HB Trapper & Stål A/S har egen konstruktionsafdeling og tegnestue, hvor erfarne ingeniører ogteknikere udarbejder produktionstegninger ved hjælp af den nyeste teknologi (CAD) samt statiske beregninger til myndighedsbrug.
Og vi monterer overalt i Danmark.

Det er en kliché, men til gengæld ingen overdrivelse, at HB har leverancer fra kælder til kvist på Danmarks for tiden største boligbyggeri, 8-tallet på Amager.
550 lejligheder skal stå klare til indflytning senere i år, og vore montører er planmæssigt i fuld gang med deres omfattende arbejde.
Vi leverer
Blandt de mange detaljer i det spændende byggeri er vi stolte af levere den store bro, der forbinder 8-tallet med resten af Ørestaden.
Ligesom vore flotte glasrækværk med balystre i glas og aluminium også kan anvendes som støj- og læskærme hos caféer og andre.
8-tallet er afslutningen på trilogien af arkitekt Bjarke Ingels banebrydende boligbyggeri på Amager.
Læs mere på hans hjemmeside.